Reklama

Sfera ludzkich sumień

Sfera ludzkich sumień

08.07.2009
Czyta się kilka minut
Kościół - jak się zdaje - stoi na przegranej pozycji. Rozwijające się techniki medyczne kuszą rozwiązaniami. Kto się przejmuje dalekosiężnymi konsekwencjami, kiedy proponują mu rozwiązanie jego problemu tu i teraz?
O

Oby teologowie, jak niegdyś mylili się w dziedzinie astronomii, nie pomylili się w dziedzinie bioetyki. Takie myśli mogą nawiedzać dobrych katolików. Świadomi tego są także członkowie rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary. Napięcie między potocznym rozumieniem takich zagadnień, jak zapłodnienie in vitro, eutanazja, nawet przerywanie ciąży, a stanowiskiem Kościoła chwilami staje się nie do wytrzymania. Rośnie w wielu ludziach żal, że Kościół nie wychodzi naprzeciw takim ludzkim pragnieniom jak pragnienie posiadania własnych dzieci czy położenie kresu cierpieniom nieuleczalnie chorego przez przyspieszenie jego śmierci. Kościół - jak się zdaje - stoi na pozycji przegranej. Rozwijające się techniki medyczne kuszą rozwiązaniami. Kto się przejmuje dalekosiężnymi i nie zawsze już przewidywalnymi konsekwencjami, kiedy proponują mu rozwiązanie jego problemu szybko, tu i teraz?

...
3613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]