Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

10.07.2012
Czyta się kilka minut
„Nauka (Tora) stoi wyżej od kapłaństwa i wyżej od władzy świeckiej (...), aby opanować Torę, trzeba spełnić aż czterdzieści osiem warunków.
O

Oto one: praca naukowa, skupiona uwaga, sprawność języka (...), umiar w zajęciach handlowych, umiar w sprawach doczesnych, umiar w rozrywkach, umiarkowanie we śnie, umiarkowanie w rozmowach, umiarkowanie w zabawach, cierpliwość, dobroć serca, zaufanie dla mędrców, gotowość znoszenia cierpień”. (6, 5)

Po raz trzeci powracam do tej samej nauki – Miszny, żeby przedstawić warunki opanowania Tory. Wcześniej mowa była o umiejętności mówienia i słuchania, o lęku i bojaźni Bożej, radości i pilności. To są oczywiste i podstawowe cnoty każdego badacza i uczonego bez względu na to, czy zajmuje się Torą czy filozofią Majmonidesa lub Levinasa. Nawet jeśli ktoś nie lubi słowa bojaźń, to pozostaje zawsze podziw dla wielkich myślicieli, który graniczy z lękiem. Tym razem lista wymagań przesuwa się już ze sprawności czysto intelektualnych na cnoty, rzec można, wzięte z życia...

4405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]