Reklama

Ładowanie...

Semper talis

05.09.2006
Czyta się kilka minut
Jego polityczna biografia dowodzi, że wierność poglądom nie musi być w polityce cnotą.
Herbert Hupka
S

Semper talis, zawsze taki sam - napisał o nim autor konserwatywnego tygodnika "Junge Freiheit". Miało to zabrzmieć pozytywnie, brzmi (przynajmniej dla polskiego ucha) dwuznacznie. Hupka, przez kilka dekad lider niemieckiego Związku Wypędzonych, w ciągu 91-letniego życia niemal nie zmienił poglądów, choć świat wokół zmienił się zasadniczo.

Propaganda PRL - wykorzystująca kwestię granicy na Odrze jako jeden z niewielu punktów, w których społeczeństwo w pełni zgadzało się z władzą - chętnie przedstawiała go jako uosobienie neonazistowskiego zagrożenia. Przemilczała fakt, że III Rzesza prześladowała Hupków: ponieważ jego matka była Żydówką, wedle ustaw norymberskich uchodził za "mieszańca". Matka przeżyła obóz koncentracyjny, a on trafił w 1943 r. do więzienia wojskowego pod zarzutem przemilczenia nierasowego pochodzenia.

Gdy w minionym tygodniu...

4068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]