Reklama

Schizofreniczna ewangelia

Schizofreniczna ewangelia

30.01.2007
Czyta się kilka minut
"Ewangelia znaczy tyle, co "dobra nowina. Co znaczy "schizofreniczna? Nie szu­kajmy odpowiedzi w podręczniku psychiatrii, lecz raczej w samym tekście Bohumila Hrabala. "Schizofreniczna znaczy przepuszczona przez filtr szczególnego doświadczenia świata, które charakteryzuje współczesnego człowieka, a więc również mnie i ciebie.
Bohumil Hrabal (1914-1997) i ks. Józef Tischner (1931-2000)
C

Cóż to za doświadczenie? No właśnie. Gdyby można o tym powiedzieć w jednym zdaniu, nie potrzeba by literatury. Z drugiej jednak strony, gdyby nie można było z literatury wydobyć jakiegoś sensu, który dałby się ujawnić w kilku zdaniach, jej mowa byłaby bełkotem.

O czym opowiada zatem "dobra nowina" Bohumila Hrabala? Opowiada o pierwot­nej niewinności świata, w którym wszystko stało się zjawiskiem: drzewa zamieniły się w zjawiska drzew, pociągi w zjawiska pociągów, miłość w zjawisko miłości i ludzie także w zjawiska samych siebie. Nie ma już rzeczy samych w sobie ... i nie ma duszy, bo na tym świecie brakło prawdziwego pokarmu dla duszy. Co pozostaje? Pozostaje jeden wielki sen świata. W tym śnie śnimy samych siebie. I dlatego jesteśmy niewinni.

---ramka 482569|strona|1---

Takie doświadczenie świata nie jest czymś obcym filozofii...

8391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]