Reklama

Saudyjczycy, Chińczycy, Rosjanie

Saudyjczycy, Chińczycy, Rosjanie

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Piętnaście milionów. Za tyle euro można kupić miejsce w radzie nadzorczej mediolańskiej opery La Scala.
ADOBE STOCK
T

Tyle była gotowa wydać saudyjska rodzina panująca, ci przesławni protektorzy muz, mecenasi eksperymentów artystycznych i miłośnicy swobodnej debaty, znani z tego, że nabyli za bajońską sumę obraz „Zbawiciel świata” Leonarda da Vinci, który, wedle niepotwierdzonych doniesień, zdobi teraz jacht Mohameda bin Salmana, faktycznego władcy naftowego Mordoru. Mam nadzieję że widok worków złota, jakie wydaje na europejskich wyprzedażach, nie przesłania nam twarzy pewnego niepokornego dziennikarza, którego siepacze nasłani przez księcia zakatowali, a następnie poćwiartowali, o czym, owszem, pisały gazety, ale chyba nie te, które czytuje dyrektor La Scali.

Ściślej: były dyrektor – zarząd opery nie przedłużył bowiem kontraktu Aleksandrowi Pereirze. Pięcioletnie rządy Austriaka zapisały się w kronice mediolańskiej sceny znacznym napływem sponsorów, ale z Saudyjczykami, zdaniem władz,...

5871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]