Reklama

Polskie koszerne

Polskie koszerne

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Odkryłem narodziny nowej tradycji. Dokąd w Nowym Jorku może pójść ignorujący szopkę i choinkę wyznawca judaizmu, skoro „chrześcijańskie” (co oznaczało jeszcze do niedawna praktycznie tylko włoskie) knajpy pozamykane?
Fot. Deb Lindsey / GETTY IMAGES
R

Ruth Bader Ginsburg – pani sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego – zagra dożę w „Kupcu weneckim”. Rozsądzi spór o to, czy Shylock może odebrać swój dług i odrąbać Antoniowi funt jego ciała. Ileż rozkosznych wycieczek niesie ta pozornie błaha informacja. Moja platoniczna pasja do trzeciej władzy w Stanach zakrawa dziś w Polsce na akces do twardej opozycji spod hasła „Beata, drukuj!”. Co więcej, tę akurat inscenizację szekspirowskiego dramatu przewidziano jako gwóźdź obchodów 500-lecia utworzenia w Wenecji strefy osiedlenia dla Żydów na obszarze dawnych odlewni armat (czyli ghetto).

Mogło pójść gorzej – komentował w trakcie inauguracji obchodów sławny historyk Simon Schama. Izolacja była dość iluzoryczna, a Żydzi nad laguną mieli – w porównaniu np. z pobratymcami z Rzymu – relatywnie święty spokój i wchodzili w owocne relacje (nie tylko kupieckie) z chrześcijańską...

6118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]