Reklama

Polskie koszerne

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Odkryłem narodziny nowej tradycji. Dokąd w Nowym Jorku może pójść ignorujący szopkę i choinkę wyznawca judaizmu, skoro „chrześcijańskie” (co oznaczało jeszcze do niedawna praktycznie tylko włoskie) knajpy pozamykane?
Fot. Deb Lindsey / GETTY IMAGES
R

Ruth Bader Ginsburg – pani sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego – zagra dożę w „Kupcu weneckim”. Rozsądzi spór o to, czy Shylock może odebrać swój dług i odrąbać Antoniowi funt jego ciała. Ileż rozkosznych wycieczek niesie ta pozornie błaha informacja. Moja platoniczna pasja do trzeciej władzy w Stanach zakrawa dziś w Polsce na akces do twardej opozycji spod hasła „Beata, drukuj!”. Co więcej, tę akurat inscenizację szekspirowskiego dramatu przewidziano jako gwóźdź obchodów 500-lecia utworzenia w Wenecji strefy osiedlenia dla Żydów na obszarze dawnych odlewni armat (czyli ghetto).

Mogło pójść gorzej – komentował w trakcie inauguracji obchodów sławny historyk Simon Schama. Izolacja była dość iluzoryczna, a Żydzi nad laguną mieli – w porównaniu np. z pobratymcami z Rzymu – relatywnie święty spokój i wchodzili w owocne relacje (nie tylko kupieckie) z chrześcijańską...

6118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]