Reklama

Polskie koszerne

Polskie koszerne

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Odkryłem narodziny nowej tradycji. Dokąd w Nowym Jorku może pójść ignorujący szopkę i choinkę wyznawca judaizmu, skoro „chrześcijańskie” (co oznaczało jeszcze do niedawna praktycznie tylko włoskie) knajpy pozamykane?
Fot. Deb Lindsey / GETTY IMAGES
R

Ruth Bader Ginsburg – pani sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego – zagra dożę w „Kupcu weneckim”. Rozsądzi spór o to, czy Shylock może odebrać swój dług i odrąbać Antoniowi funt jego ciała. Ileż rozkosznych wycieczek niesie ta pozornie błaha informacja. Moja platoniczna pasja do trzeciej władzy w Stanach zakrawa dziś w Polsce na akces do twardej opozycji spod hasła „Beata, drukuj!”. Co więcej, tę akurat inscenizację szekspirowskiego dramatu przewidziano jako gwóźdź obchodów 500-lecia utworzenia w Wenecji strefy osiedlenia dla Żydów na obszarze dawnych odlewni armat (czyli ghetto).

Mogło pójść gorzej – komentował w trakcie inauguracji obchodów sławny historyk Simon Schama. Izolacja była dość iluzoryczna, a Żydzi nad laguną mieli – w porównaniu np. z pobratymcami z Rzymu – relatywnie święty spokój i wchodzili w owocne relacje (nie tylko kupieckie) z chrześcijańską...

6118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]