Reklama

Samobójstwo i wiara w nieśmiertelność

Samobójstwo i wiara w nieśmiertelność

10.11.2014
Czyta się kilka minut
30-letnia Brittany Maynard odebrała sobie życie 3 listopada 2014 r. Fot. Maynard Family / AP / EAST NEWS
S

Skoro jedną z podstawowych cech rozumnej i wolnej istoty jest to, że jest w stanie decydować o sobie, to pominąwszy czas wczesnego dzieciństwa, każda z sytuacji, w której człowiek nie jest „panem samego siebie” i nie może kontrolować własnego działania, będzie dla niego trudnym doświadczeniem. To nie tylko doświadczenie zależności od drugich, lecz również bezradności wobec psychofizycznych uwarunkowań własnej natury. Bezradnością naznaczone jest nasze przemijanie, boleśnie bezradni diagnozujemy nieuleczalne jak dotąd choroby, nasza niemoc obnażona jest w umieraniu i śmierci. Postęp medycyny wciąż redukuje naszą bezradność wobec nękających nas chorób, ale nadal istnieją te nieuleczalne, a na umieranie i śmierć recepty nie mamy. Ludzka kondycja jest nader krucha.
Ból i cierpienie „dopadają nas” wcześniej lub później. Staramy się ich unikać. Cierpienie jest złem, złem fizycznym,...

3548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]