Reklama

Rząd Tuska: czas na miodowe sto dni

Rząd Tuska: czas na miodowe sto dni

19.11.2007
Czyta się kilka minut
Trzy miesiące. Jak uczy doświadczenie, mniej więcej tak długo utrzymuje się kapitał zaufania, którego wyborcy udzielają in blanco zwycięzcom wyborów parlamentarnych. To już polska specyfika: znaczący skok w sondażach na korzyść zwycięzcy odnotowano zarówno po zwycięstwie SLD w 2001 r., jak i po podwójnej wygranej PiS w roku 2005. Potem, po stu "miodowych" dniach, notowania każdego rządu w coraz większym stopniu zależały już od jego sukcesów bądź porażek. Ale, przynajmniej na początku, miło jest być po stronie zwycięzcy.
J

Jednak reguła na tym się kończy. W 2005 r. wyraźny skok powyborczy zanotowała również Platforma - choć przegrana, to zarazem najpoważniejsza siła opozycyjna - natomiast spadek odczuły wszystkie formacje pomniejsze: nie tylko tzw. przystawki (LPR i Samoobrona), ale także PSL i SLD. Dziś, co znamienne, jest inaczej: z jednej strony sondażowe poparcie dla zwycięskiej Platformy sięga 55 proc., z drugiej - notowania PiS, najpoważniejszej siły opozycyjnej, zamiast rosnąć (jak PO dwa lata temu), gwałtownie spadają: do nieco ponad 20 proc. Trudno wytłumaczyć to inaczej niż nie najlepszym stylem, w jakim liderzy Prawa i Sprawiedliwości przyjęli porażkę; szereg zachowań polityków partii Jarosława Kaczyńskiego wyborcy mogą zinterpretować jako małostkowe. Co również znamienne: inaczej niż w 2005 r., rosną dziś także notowania "drugoligowego" PSL. Fakt, że kredytem zaufania Polacy...

1916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]