Reklama

Rozwód i spowiedź

Rozwód i spowiedź

18.07.2015
Czyta się kilka minut
Nie uda się rozwiązać problemu rozgrzeszenia osób rozwiedzionych, jeśli nie spojrzy się głębiej na sakrament przebaczenia.
Giuseppe Molteni „Spowiedź”, 1838 r. Fot. Domena Publiczna
A

Artykuł kardynała Waltera Kaspera „Rozwodnicy w Kościele” („TP” nr 28) to najlepsze do tej pory ujęcie kwestii dopuszczenia do sakramentów osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Wybitny niemiecki teolog pisze: „W swoim ziemskim pielgrzymowaniu Kościół może urzeczywistnić to, czym jest, czyli Kościołem świętym, tylko w sposób fragmentaryczny. Jako Kościół święty jest też Kościołem grzeszników, który nieraz jawi się jako niewierna nierządnica i musi wciąż kroczyć drogą nawrócenia, odnowy i reformy (LG 8; UR 4). To samo odnosi się do chrześcijańskiego małżeństwa. Jest ono wielkim misterium (mysterion) w odniesieniu do Chrystusa i Kościoła (Ef 5, 32). Ale nie może nigdy urzeczywistnić w życiu tego misterium w pełni, lecz zawsze fragmentarycznie. W tym sensie jest pod wieloma względami fragmentarycznym znakiem przymierza. Małżonkowie wciąż pozostają w drodze i poddani...

6983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]