Reklama

Rozmowy na czasie: Tomasz Stawiszyński "O zatrzymaniu czasu"

Rozmowy na czasie: Tomasz Stawiszyński "O zatrzymaniu czasu"

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Czas to oczywiście jedno z podstawowych zagadnień filozoficznych i socjologicznych. Wszyscy jesteśmy w nim zanurzeni, ale każdy znajduje się w innym miejscu jego nurtu. Dlatego doświadczenie czasu jest skrajnie subiektywne.
Z

Z każdą kolejną dekadą nasza cywilizacja przyspiesza. Tempo zmian już dawno przekroczyło możliwości percepcyjne wielu ludzi, co ma poważne konsekwencje dla funkcjonowania zarówno jednostki, jak i całych wspólnot. 

Czy da się przerwać to zamknięte koło pośpiechu i stresu? Oczywiście – każdy z nas ma na ten temat teorie, pomysły, a nawet marzenia. Gorzej jednak z ich realizacją. A bez tego grozi nam tylko narastanie rozpaczy.

Pandemia to dziwny czas – bardzo intensywny, groźny, budzący lęki, ale to jednocześnie zupełnie nowe doświadczenie zatrzymania, zwolnienia tempa. „The time is out of joint”, pisał Szekspir. Czas faktycznie wypadł ze swoich kolein. Czy będzie to stan przejściowy, który wkrótce zniknie bez śladu? A może coś, co już na zawsze zrewolucjonizuje nasz świat? Czas pokaże.

Rozmowa dostępna TUTAJ>>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]