Reklama

Dziesięć reguł na czas chaosu

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Fundamentalną ludzką potrzebą, a zarazem warunkiem możliwości sensownego działania jest rozumienie. Zwłaszcza w czasie, kiedy naszą teraźniejszość opisuje słowo dawno odesłane do historii: wojna.
Fot. Karol Paciorek
W

Wybitny mitoznawca Joseph Campbell zwykł mawiać, że w okresach chaosu i kryzysu należy przede wszystkim czytać książki. Idąc tym tropem przygotowałem 10 reguł – i 10 ilustrujących je lektur – które mogą pomóc stawić czoło lękowi, pomieszaniu i dezorientacji.

1. Zachowuj proporcje

Zachodnia wyobraźnia, ufundowana w ogromnym stopniu na symbolice i mitologii chrześcijańskiej, od dawna przeniknięta była lękiem i oczekiwaniem na finalną zagładę wszystkiego. W...

18437

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]