Ładowanie...
Rozdwojenie
Po raz drugi w ostatnim dziesięcioleciu wspólnota katolicka w Austrii przeżywa kryzys zaufania. Od 1956 r. nieżyjący już metropolita Wiednia, kard. Franz König, budował autorytet Kościoła - rzadko kwestionowany nawet przez zagorzałych antyklerykałów. W połowie lat 90. sędziwy kardynał musiał patrzeć, jak jego następca, Hans Hermann Groër, w ciągu kilku miesięcy niemalże obrócił w proch dzieło jego życia. W 1995 r. zadanie wewnątrzkościelnej sanacji spadło na bp. Christopha Schönborna. I kiedy wydawało się, że austriacki Kościół najgorsze ma już za sobą, przed kilkoma dniami wybuchł skandal w diecezji St. Pölten, kierowanej przez bp. Kurta Krenna.
Obie afery, causa Groër i causa Krenn, wykazują pewne podobieństwa, ale - na szczęście - także i różnice.
Podobieństwo pierwsze: nominacja
Gdy w 1985 r. kard. König...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]