Reklama

Kościół postsoborowy

Kościół postsoborowy

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Pod koniec tego tygodnia, między 7 a 9 września, Benedykt XVI odwiedza Austrię. Kościół w tym kraju, kiedyś przodujący w soborowym ruchu odnowy, w latach 80. i 90. doświadczył licznych napięć, związanych m.in. z kontrowersyjnymi nominacjami biskupimi. Dziś wrócił spokój, choć najważniejsze problemy pozostały nierozwiązane.
J

Jest 27 marca 2004 r. W wiedeńskiej katedrze św. Szczepana Austria i austriacki Kościół żegnają swojego wielkiego rodaka, kard. Franza Königa, który Kościół ten kształtował przez ponad pół wieku i aż do śmierci, w 99. roku życia, traktowany był powszechnie jako największy moralny autorytet w kraju.

Podczas uroczystej ceremonii uwagę części obecnych zwraca pewien szczegół, na pozór mało istotny. Ani kardynał prowadzący nabożeństwo żałobne, ani inny hierarcha, wygłaszający kazanie poświęcone postaci zmarłego, nie wspominają o Vaticanum II - mimo że Franz König zwykł powtarzać, że to właśnie Sobór był najważniejszym momentem jego życia. Jedyną osobą, która w wiedeńskiej katedrze (podczas modlitwy wiernych) mówi o Soborze, najważniejszym przecież kościelnym wydarzeniu XX w., jest wieloletni szofer zmarłego.

Bywa, że w takich szczegółach, tylko na...

20104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]