Reklama

Rozbity słoik z formaliną

Rozbity słoik z formaliną

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Szulkin, jeden z najbardziej wolnych reżyserów Peerelu, w wolnej Polsce został odstawiony na bocznicę.
M

Młodzi powinni krzyczeć. Ja już tego nie muszę robić” – kiedy czyta się słowa Piotra Szulkina (rocznik 1950), kiedy ogląda się jego filmy z czasów „Wojny światów”, widać, jak stare jest nasze młode kino, jak starzyśmy wszyscy. „Życiopis”, czyli wywiad rzeka z reżyserem, przeprowadzony przez Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego, to (auto)portret wariata, „zakneblowanego proroka”, outsidera, który mimo wspaniałego dorobku od dziewięciu lat nie nakręcił filmu. Żyje w swoim wytłumionym korkiem pokoju, skupiony na pisaniu i pracy pedagogicznej.

Kletowski i Marecki odkrywają go dla nas ponownie – po Andrzeju Żuławskim i Grzegorzu Królikiewiczu biorą w intelektualne obroty kolejnego anarchistę polskiego kina i polskiej rzeczywistości. Atakują go z lewa i z prawa, a on nie pozostaje dłużny. Efektem jest lektura nie tylko dla specjalistów czy fanów, ale dla wszystkich tych, którym...

7174

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]