Reklama

Rosyjskie koleje: koniec starych „płackart”

Rosyjskie koleje: koniec starych „płackart”

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Dla jeżdżących pociągami po Wschodzie kończy się pewna epoka: rosyjskie koleje państwowe (RŻD) zaczynają wycofywać stare wagony płackartne, symbol połączeń długodystansowych.
STRINGER / REUTERS / FORUM
W

W zamian za niedrogie bilety podróżowano nimi, czasem kilkadziesiąt godzin, w warunkach ograniczonej prywatności. W półotwartych przedziałach ergonomicznego wykorzystania przestrzeni mogliby się uczyć projektanci stacji kosmicznych – leżanki ułożone były na dwóch poziomach (dolna na skrzyni na bagaż, z bocznych, przy korytarzu, w ciągu dnia składano stolik). Wagon miał konduktora, samowar i toaletę, zamykaną na czas przejazdu przez miasta; na stacjach początkowych unosił się zapach wykrochmalonej pościeli, pod koniec jazdy – skarpetek i suszonych ryb. „Płackarty” uchodziły za bezpieczne, nawzajem się w nich pilnowano.

RŻD wprowadza nowe wagony – z klimatyzacją, prysznicem i gniazdkami USB. Turyści mogą wzdychać, że „to nie samo”, lecz podróżujący regularnie na dłuższych dystansach Rosjanie od dawna czekali na takie udogodnienia. ©℗

Czytaj także: Andrzej Stasiuk: W pendolino

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]