Reklama

Rosja: tajne straty

Rosja: tajne straty

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Przypadki śmierci żołnierzy w czasie pokoju są odtąd tajemnicą państwową; nie wolno o nich informować, a za złamanie zakazu grozi do 7 lat więzienia – mówi dekret, który podpisał prezydent Putin.
R

Rosja formalnie nie jest dziś w stanie wojny, dekret uderza więc w niezależne media, opozycję i organizacje, jak komitety matek żołnierzy, które próbują ustalić, ilu obywateli Rosji zginęło na Ukrainie. Szacunki wahają się od ok. 200 żołnierzy („Raport Niemcowa”) do kilku tysięcy (łącznie: żołnierzy i ochotników, członków grup paramilitarnych i politycznych). Kreml zaprzecza, jakoby wysyłał tam ludzi i sprzęt. Coś przeciwnego pokazuje opublikowany też w minionym tygodniu raport ośrodka Atlantic Council z USA (tekst na: www.atlanticcouncil.org). Analizując ogólnie dostępne materiały – z YouTube’a, VKontakte („rosyjski Facebook”), Instagrama, Google Earth – jego autorzy dowodzą, że Rosja wysyła przeciw Ukrainie całe jednostki. I że wbrew temu, co nadal twierdzą niektórzy na Zachodzie, „nie jest to wojna domowa”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]