Reklama

Rosja Putina

Rosja Putina

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Wszyscy piszą teraz o Putinie, obdarzając go wielce niemiłymi określeniami, ponieważ sprzeciwia się powszechnemu mniemaniu, zrównującemu okupację hitlerowską ze zniewalającym wyzwoleniem przez Sowiety Europy Wschodniej. Użyte przez Putina w jego przemówieniu sformułowanie o największej geopolitycznej zapaści, która rozkłada korpus państwa sowieckiego, nie odnosi się w takiej mierze do tego, co było, jak raczej do tego, co dopiero nastąpi.
O

Ocieplenie klimatu sprawia powolne topienie się lodowców, lecz ludność Rosji topnieje szybciej. Zgodnie ze statystykami ONZ populacja rosyjska za 45 lat utraci jedną trzecią swej liczebności. Rosja, która była szóstym najliczebniejszym populacyjnie państwem świata, stanie się siedemnastym.

Upadek ten ma wiele przyczyn. Bodajże pierwszą jest kryzys życia rodzinnego i jego pochodna w postaci spadku płodności. Pomiędzy rokiem 1981 i 2001 częstość zawierania małżeństw spadła w Rosji o jedną trzecią, równocześnie zaś częstość rozwodów wzrosła o jedną trzecią. Jak obliczają statystycy, trzy rozwody przypadają w Rosji na cztery małżeństwa, co jest zdumiewającym objawem rozpadu rodzin. Kiedy system sowiecki się rozsypał, dzietność spadła z 2,19 narodzin na kobietę do 1,17 w roku 1999. Na sto porodów przypada w Rosji 160 zgonów.

Chyba głównym powodem...

4042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]