Reklama

Rosja jest więzieniem

Rosja jest więzieniem

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Dzisiejszej Rosji już nie tylko sam rozum nie ogarnie, ale i żaden gatunkowy schemat – tak przynajmniej sugeruje Siergiej Łoźnica, który wziął na warsztat „Łagodną” Dostojewskiego.
Vasilina Makovtseva w filmie „Łagodna” AGAINST GRAVITY
A

Aże musiało wyjść to, co zwykle, czyli opowieść o kraju przeklętym przez Boga, Historię i przez samych jego mieszkańców – ukraiński reżyser skupił się przede wszystkim na poszukiwaniach formy, która zdolna byłaby pomieścić w sobie tę całościową diagnozę. Zwłaszcza że Rosja u niego to nie tyle konkretne miejsce na Ziemi, ile raczej stan umysłu (zdjęcia do filmu kręcone były na Łotwie).

Twórca filmów „Szczęście ty moje” i „We mgle” z XIX-wiecznego opowiadania przeniósł jedynie postawę głównej bohaterki. Tytułowa Łagodna, grana oszczędnie przez Wasilinę Makowcewą, żyje współcześnie na rosyjskiej prowincji, ale ma w sobie tę samą czystość i dumę, co jej literacki pierwowzór. Stara się nie uczestniczyć w brutalnej i pospolitej rzeczywistości – aż do chwili, gdy będzie zmuszona dostarczyć paczkę siedzącemu w więzieniu mężowi i wyruszy w drogę do zakładu karnego znajdującego się...

4820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]