Reklama

Rosja jest więzieniem

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Dzisiejszej Rosji już nie tylko sam rozum nie ogarnie, ale i żaden gatunkowy schemat – tak przynajmniej sugeruje Siergiej Łoźnica, który wziął na warsztat „Łagodną” Dostojewskiego.
Vasilina Makovtseva w filmie „Łagodna” AGAINST GRAVITY
A

Aże musiało wyjść to, co zwykle, czyli opowieść o kraju przeklętym przez Boga, Historię i przez samych jego mieszkańców – ukraiński reżyser skupił się przede wszystkim na poszukiwaniach formy, która zdolna byłaby pomieścić w sobie tę całościową diagnozę. Zwłaszcza że Rosja u niego to nie tyle konkretne miejsce na Ziemi, ile raczej stan umysłu (zdjęcia do filmu kręcone były na Łotwie).

Twórca filmów „Szczęście ty moje” i „We mgle” z XIX-wiecznego opowiadania przeniósł jedynie postawę głównej bohaterki. Tytułowa Łagodna, grana oszczędnie przez Wasilinę Makowcewą, żyje współcześnie na rosyjskiej prowincji, ale ma w sobie tę samą czystość i dumę, co jej literacki pierwowzór. Stara się nie uczestniczyć w brutalnej i pospolitej rzeczywistości – aż do chwili, gdy będzie zmuszona dostarczyć paczkę siedzącemu w więzieniu mężowi i wyruszy w drogę do zakładu karnego znajdującego się...

4820

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]