Reklama

Rok Niewiary

Rok Niewiary

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
z

z okazji kończącego się właśnie, uroczyście celebrowanego przez piekło Roku Niewiary pytasz swego stryjaszka, dlaczego dawno, dawno temu nie udało się podkopać wiary pewnego pacjenta z ziemi Us. Męża sprawiedliwego, prawego, bogobojnego i zła unikającego, któremu krok po kroku odebraliśmy wszystko – wszystko prócz jego nędznego żywota.
Szkoda wielka, że tak niewiele ogarniasz, co gorsza – nie pojmujesz nawet spraw podstawowych. Widocznie znaczenie tamtego zakładu między naszym mrocznym Ojcem a Nieprzyjacielem nie mieści się w Twoim zakutym łbie. Niewiele pod tym względem różnisz się od gawiedzi, którą prowincjonalny sztukmistrz zwodzi tandetnymi trickami. Twe oczy wodzą za pokazywanym przez prestidigitatorzynę waletem i nie widzisz asa wyciąganego z rękawa.
Teraz wytęż jednak przytępiony wzrok i raz jeszcze przypatrz się robakowi, co spłodził siedmiu synów i trzy córki...

4028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]