Reklama

Rodzina na nieprzetartym szlaku

Rodzina na nieprzetartym szlaku

17.07.2006
Czyta się kilka minut
Z badań socjologicznych wynika, że małżeństwo i rodzina wciąż stanowią wartości pożądane. Z drugiej strony statystyki są nieubłagane: coraz więcej ludzi żyje w związkach nieformalnych, rośnie liczba rozwodów, maleje liczba rodzących się dzieci. Udany, trwały związek staje się coraz bardziej nierzeczywistym ideałem. Przesłanie Benedykta XVI z Walencji stanowiło próbę przywrócenia wiary w ten ideał.
fot.KNA-Bild
P

Przyjazd Papieża na V Światowe Spotkanie Rodzin był oczekiwany przez media z dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na specyficzną sytuację polityczną w Hiszpanii. Socjalistyczny premier José Luis Zapatero, przez przeforsowanie zmian prawnych ułatwiających aborcję i rozwody, legalizujących związki homoseksualne i ograniczających prawa rodziców do religijnego wychowania dzieci, doprowadził do ostrego konfliktu rządu z hiszpańskim Episkopatem. Spodziewano się, że papieska pielgrzymka siłą rzeczy wpisze się w ten konflikt. Dlatego łagodny ton przemówień Benedykta XVI był zaskoczeniem. Papież wezwał jedynie, by rządzący "zastanowili się nad oczywistym dobrem", jakie dla człowieka i społeczeństwa stanowią harmonijne rodziny. Jedni dostrzegli w tym dyplomatyczny unik, inni słabość, jeszcze inni polityczny pragmatyzm. Tymczasem obie papieskie wypowiedzi - przemówienie...

7298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]