Reklama

Rezusy pod presją

Rezusy pod presją

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Nawet kiedy mamy wszystkie umiejętności potrzebne do zwycięstwa, często coś idzie nie tak – zwłaszcza gdy bardzo nam zależy.
SAM OGDEN / EAST NEWS
B

Badania zespołu Adama Smouldera opisane w „PNAS” sugerują, że z tym problemem zmagają się też rezusy. Obserwowano je podczas zadań wymagających szybkości i precyzji – sterowały kursorem za pomocą ruchu ręką. Musiały umieścić kursor w kółku, dopóki to nie zniknęło, a następnie przekierować go na pojawiającą się figurę i tam przez chwilę go utrzymać. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymywały nagrodę. Gdy stawka była wysoka, szło im lepiej, ale tylko do pewnego momentu – kiedy małpy widziały, że nagroda jest wielokrotnie większa od przeciętnej, ich wyniki znacznie się pogarszały.

Porażki wynikały najczęściej ze zbyt wczesnego zakończenia ruchu ręką. Co więcej: ruchy na ostatnim odcinku były wolniejsze niż w przypadku nagród mniej wartościowych. Zdaniem badaczy do porażek przyczyniła się nadmierna kontrola wynikająca ze wzmożonej ostrożności oraz przekroczenie optymalnego progu pobudzenia. Wykazanie, że zjawisko występuje także wśród zwierząt, może pomóc lepiej je zrozumieć u ludzi.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]