Reklama

Requiem dla ks. Kaczkowskiego

Requiem dla ks. Kaczkowskiego

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Przez 39 lat życia zdążył m.in. stworzyć słynne hospicjum w Pucku, obronić doktorat, napisać książki. Ale pamięć ks. Jan – chorujący przez ponad trzy ostatnie lata życia na nowotwór mózgu – zapewnił sobie lekcją sensu. Zmarł 28 marca 2016 roku. 30 marca w Warszawie zostanie odprawiona msza w nadzwyczajnym rycie w jego intencji.
Ks. Jan Kaczkowski / Fot. Grażyna Makara
Ks. Jan Kaczkowski / Fot. Grażyna Makara
T

Tuż przed śmiercią duchownego Błażej Strzelczyk pytał ks. Jana Kaczkowskiego, jakie ma korzyści z zajmowania się innymi. Niespecjalnie je mam (...) I może dlatego (…) warto to robić? Ale ciągle czuję, że jestem mało przekonujący w tym, co robię” – odpowiadał. Pytany, kogo chce przekonać, mówił „Tygodnikowi”: „Tych, którzy w moim chorowaniu (…) nie widzą sensu”.


Ks. Jan Kaczkowski w ostatnim wywiadzie: Czasem budzę się rano i nie mam perspektywy na kolejny dzień. Wtedy mówię: Janie, cholera, weź się w garść... Bo co bym dobrego zrobił, gdybym powiedział: już mi się nie chce żyć?


Przez 39 lat zdążył m.in. stworzyć słynne hospicjum w Pucku, obronić doktorat, napisać książki. Ale pamięć ks. Kaczkowski – duchowny chorujący przez ponad trzy ostatnie lata życia na nowotwór mózgu – zapewnił sobie właśnie lekcją sensu; logoterapią w wersji dla mas, udzielaną z ambon i przed kamerami w ciężkich chwilach własnej choroby.

„Chciałbym, żebyście się bardzo uczciwie modlili, żebyście odprawili mszę świętą w nadzwyczajnym rycie rzymskim, gdyby ktoś jeszcze umiał Requiem zaśpiewać po łacinie, byłbym bardzo, bardzo zadowolony” – mówił w tamtym wywiadzie. 30 marca o 18.00 w kościele środowisk twórczych w Warszawie odprawiona zostanie – dzięki „Więzi” i Fundacji im. ks. Kaczkowskiego – msza w nadzwyczajnym rycie w jego intencji w trzecią rocznicę śmierci. ©℗


CZYTAJ TAKŻE:

Archiwalne rozmowy z ks. Kaczkowskim i teksty o nim >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]