Reklama

Rembrandt wytrawiony

Rembrandt wytrawiony

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Akwaforty Rembrandta to najdoskonalsze dzieła tego gatunku. Na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można 94 prace ze zbioru Amsterdamskiego Muzeum Domu Rembrandta.
M

Muzeum - powstałe w 1911 r. - mieści się w kamienicy, w której artysta mieszkał w latach 1639-1658. To najbardziej związane z nim miejsce na świecie. Wykupione przez miasto, stało się idealnym ośrodkiem do zbierania i propagowania sztuki jednego z największych geniuszy w dziejach sztuki. Głównym nurtem kolekcjonerskich poszukiwań nowego muzeum od samego początku była grafika, która dotąd nie miała osobnego miejsca. Dziś w zbiorze muzeum jest około 250 z 290 wykonanych przez Rembrandta akwafort oraz największy zbiór jego płyt graficznych.

Akwaforta to grafika wykonywana na metalowej płycie, którą uprzednio pokrywa się specjalnym miękkim werniksem. Następnie wykonuje się w nim rysunek i wytrawia w roztworze kwasu (Rembrandt używał kwasu solnego, który trawi powoli). Werniks usuwa się, a powstałe zagłębienia wypełnia się farbą drukarską. W końcu rysunek odbija...

5534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]