Reklama

Ładowanie...

Religie pod rygorem

Religie pod rygorem

18.10.2021
Czyta się kilka minut
P

Prawne ograniczenia na religie nakłada 91 proc. państw świata – wynika z najnowszego, 12. raportu ośrodka Pew Research Center pt. „Global Religious Constraints”, dotyczącego roku 2019. Badacze przyjrzeli się sytuacji w 198 państwach. W skali globalnej zmalała liczba aktów wrogości społecznej (ataków terrorystycznych, linczów czy zabójstw na tle religijnym), ale wzrósł poziom prawnych ograniczeń nakładanych na praktyki religijne.

Krajami o bardzo wysokim poziomie wrogości społecznej są m.in. Indie, Nigeria, Irak, Izrael, Pakistan, Sri Lanka, Libia i Syria. Z kolei w grupie państw o wysokim poziomie restrykcji prawnych znalazły się m.in. Turcja, Iran, Erytrea i Rosja (jako jedyny kraj z chrześcijańską większością). Badacze oceniali poziom restrykcji rządowych dotyczących kultu w skali od 1 do 10. Światowa średnia wyniosła 2,9. Na tym tle niekorzystnie wyróżnił się rejon Bliskiego Wschodu ze wskaźnikiem 6 oraz region Azji i Pacyfiku ze wskaźnikiem 4,1.

Najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie są chrześcijanie: w co najmniej 153 krajach są ofiarami dyskryminacji ze strony państwa lub innych grup religijnych (w 2007 r., kiedy ukazał się pierwszy tego typu raport, było ich 107). Muzułmanie są prześladowani w 147 krajach, Żydzi w 89. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]