Ładowanie...
Religie pod rygorem
Religie pod rygorem
Prawne ograniczenia na religie nakłada 91 proc. państw świata – wynika z najnowszego, 12. raportu ośrodka Pew Research Center pt. „Global Religious Constraints”, dotyczącego roku 2019. Badacze przyjrzeli się sytuacji w 198 państwach. W skali globalnej zmalała liczba aktów wrogości społecznej (ataków terrorystycznych, linczów czy zabójstw na tle religijnym), ale wzrósł poziom prawnych ograniczeń nakładanych na praktyki religijne.
Krajami o bardzo wysokim poziomie wrogości społecznej są m.in. Indie, Nigeria, Irak, Izrael, Pakistan, Sri Lanka, Libia i Syria. Z kolei w grupie państw o wysokim poziomie restrykcji prawnych znalazły się m.in. Turcja, Iran, Erytrea i Rosja (jako jedyny kraj z chrześcijańską większością). Badacze oceniali poziom restrykcji rządowych dotyczących kultu w skali od 1 do 10. Światowa średnia wyniosła 2,9. Na tym tle niekorzystnie wyróżnił się rejon Bliskiego Wschodu ze wskaźnikiem 6 oraz region Azji i Pacyfiku ze wskaźnikiem 4,1.
Najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie są chrześcijanie: w co najmniej 153 krajach są ofiarami dyskryminacji ze strony państwa lub innych grup religijnych (w 2007 r., kiedy ukazał się pierwszy tego typu raport, było ich 107). Muzułmanie są prześladowani w 147 krajach, Żydzi w 89. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]