Reklama

Rekruci Persefony

Rekruci Persefony

24.06.2008
Czyta się kilka minut
"Wielki to grzech nie umieć dostrzec własnego szczęścia"... Od kiedy kołatało w nim to zdanie? Ile razy je powtarzał? Jak długo już brnął przez zgęstniałą mgłę - z trudem łapiąc oddech, przystając co chwila, na wpół nieprzytomny, ogłuszony łomotem niespokojnego serca?
D

Dla P.K.

Bo tak naprawdę wszystko zaczyna się od mgły. Nawet jeśli wcześniej umiera jedyny przyjaciel albo natarczywe spojrzenie przechodnia budzi niezrozumiały niepokój, to dopiero w płożącym się nisko nad powierzchnią wody obłoku mgły przekraczamy jakąś granicę. Z początku niezauważalną. Niby nic się nie zmieniło, sprawy idą zwyczajnym torem, nasze postępki mieszczą się w granicach tego, co nazywamy zdrowym rozsądkiem, a przecież rozsądek powoli zaczyna chorować, czy może dopiero teraz, wielkim kosztem i w ostatniej chwili osiąga prawdziwe zdrowie, uporczywie rośnie śmiertelna stela rtęci, krew uderza do głowy, a świat się wykrzywia i pcha nas w boczną, łagodnie opadającą ścieżkę. Która dokąd prowadzi? Do kraju pamięci. Do zony śmierci. Do czasu rozliczeń.

Żeby tam dotrzeć, trzeba dać się unieść wodzie, rozsunąć mgliste zasłony, przepłynąć...

14108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]