Reklama

Reguły i wola polityczna

Reguły i wola polityczna

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że tamtejszy wojewoda miał prawo uchylić odwołanie dyrektora Teatru Polskiego, Cezarego Morawskiego.
S

Sąd uznał, że ważniejsze jest nieprzerywanie dyrektorskiej kadencji niż zarzuty władz samorządowych o narażanie na szwank wizerunku teatru i jego zadłużanie (w czerwcu 2 mln zł). Decyzja sądu oznacza zapewne koniec jednej z najciekawszych polskich scen.

Przestrzeganie reguł to rzecz chwalebna. Jednak rygoryzm formalny nie przeszkodził ministrowi Glińskiemu zwolnić Pawła Potoroczyna, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza – z naruszeniem prawa, jak stwierdził Sąd Administracyjny w Warszawie. Teraz ministerstwo zażądało usunięcia szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki (jej kadencja kończy się w 2020 r.). Jak oświadczył wiceminister Sellin: „straciliśmy do niej zaufanie”. Więc jednak wola polityczna ponad regułami? Wbrew obawom wielu, grozi nam nie tyle hegemonia prawicowa w kulturze, ile chaos, degradacja instytucji i ich artystyczny upadek. Tak może wyglądać kultura w państwie PiS-u. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]