Reklama

Reformowanie przez odkładanie

15.04.2013
Czyta się kilka minut
Mamy kolejną ważną reformę odłożoną przez rząd Donalda Tuska.
N

Najpierw w nieskończoność zmieniano datę wejścia w życie przyspieszenia obowiązku szkolnego. Teraz okazało się, że samorządy nie dostaną – przynajmniej w tym roku – obiecanych dotacji na przedszkola. Paradoksalnie nie brakuje zadowolonych: z opóźniania reformy „sześciolatki do szkół” cieszyli się rodzice i skupiające ich organizacje, które przeciw reformie protestowały (podnosząc, że szkoły nie są na zmianę przygotowane). Z kolei z fiaska przedszkolnych dotacji radują się niektórzy samorządowcy: w zamian za dotacje mieli zagwarantować więcej miejsc w placówkach i obniżyć opłaty za tzw. godziny nadliczbowe. Nie zagwarantują i nie obniżą.
Powody do radości są wątpliwe. Obie zmiany miały wspierać politykę prorodzinną, tak eksponowaną w kolejnych wystąpieniach Tuska: jeśli chcemy, by Polki rodziły więcej dzieci, musimy zwiększyć dostępność placówek przedszkolnych. Czy rząd,...

1804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]