Reklama

Refleksje arcypasterskie

Refleksje arcypasterskie

05.01.2015
Czyta się kilka minut
W przypadku singli mamy do czynienia z pewnym zasadniczym nakierowaniem tylko na siebie, na realizację własnego egoizmu – czytamy w wywiadzie arcybiskupa Jędraszewskiego, wiceszefa Episkopatu, w piśmie „Idziemy”.
T

To, czego kultura singli nie jest w stanie zaakceptować w odniesieniu do życia konsekrowanego, to oddanie się człowieka Komuś, wierność Komuś i życie dla Niego”. Arcybiskup na szybko definiuje, czymże się różni bezżenność osób duchownych, która ma zasadniczy sens, od samotności osób cywilnych, która nie ma sensu. Są to bardzo mocne słowa, z których wynika, że z wyjątkiem księży i zakonnic mężczyźni winni mieć żony, a żony mężów, a ci, co nie mają, uprawiają egoizm i są niereligijni. Jest to opinia naciągana pod lęk przed powszechnym diabelstwem, do czego każdy ma prawo, choć wielu ludzi samotnych jest mocno religijnych, takoż ich samotność nie wynika z egoistycznych intencji, a z różnorakich wyborów bądź zrządzeń smutnego albo i wesołego losu. Są to dość banalne spostrzeżenia, ale najwyraźniej nie dla wszystkich.
Dalekim być może od prawdy wnioskiem z tych arcybiskupich...

3750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]