Reklama

Raporty niezgody

Raporty niezgody

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Dwa rozbieżne raporty: włoski i amerykański, powstały po tragicznym wypadku w Iraku, którego śmiertelną ofiarą był oficer włoskiego wywiadu Nicola Calipari. W dodatku informacje pojawiające się w internecie sugerują, że Calipari nie zginął przypadkowo.
Ż

Żołnierze USA ostrzelali samochód wiozący odbitą z rąk irackich porywaczy dziennikarkę włoskiej gazety “Il Manifesto" Giulianę Sgrenę. Do tragedii doszło na drodze prowadzącej na bagdadzkie lotnisko; Amerykanie otworzyli ogień, kiedy samochód zbliżał się do ich punktu kontrolnego.

Agent Calipari zginął osłaniając dziennikarkę własnym ciałem. Sgrena została natomiast poważnie ranna. Dlaczego Amerykanie strzelali do swoich sprzymierzeńców? Przez dwa miesiące odpowiedzi na to pytanie wspólnie szukali w Bagdadzie Włosi i Amerykanie. W oddzielnych raportach, które stworzyli, zgodzili się tylko co do podstawowych faktów. “W żaden sposób nie było to świadome działanie przeciwko Włochom, włoskiemu wywiadowi czy włoskiej zakładniczce" - twierdzą obie komisje, odpowiadając tym samym na zarzuty Sgreny, która z kolei sugeruje, że żołnierze mogli strzelać do nich celowo....

4209

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]