Reklama

Ładowanie...

Raporty niezgody

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Dwa rozbieżne raporty: włoski i amerykański, powstały po tragicznym wypadku w Iraku, którego śmiertelną ofiarą był oficer włoskiego wywiadu Nicola Calipari. W dodatku informacje pojawiające się w internecie sugerują, że Calipari nie zginął przypadkowo.
Ż

Żołnierze USA ostrzelali samochód wiozący odbitą z rąk irackich porywaczy dziennikarkę włoskiej gazety “Il Manifesto" Giulianę Sgrenę. Do tragedii doszło na drodze prowadzącej na bagdadzkie lotnisko; Amerykanie otworzyli ogień, kiedy samochód zbliżał się do ich punktu kontrolnego.

Agent Calipari zginął osłaniając dziennikarkę własnym ciałem. Sgrena została natomiast poważnie ranna. Dlaczego Amerykanie strzelali do swoich sprzymierzeńców? Przez dwa miesiące odpowiedzi na to pytanie wspólnie szukali w Bagdadzie Włosi i Amerykanie. W oddzielnych raportach, które stworzyli, zgodzili się tylko co do podstawowych faktów. “W żaden sposób nie było to świadome działanie przeciwko Włochom, włoskiemu wywiadowi czy włoskiej zakładniczce" - twierdzą obie komisje, odpowiadając tym samym na zarzuty Sgreny, która z kolei sugeruje, że żołnierze mogli strzelać do nich celowo....

4209

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]