Reklama

Raport z przygody istnienia

Raport z przygody istnienia

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Wisława Szymborska: TUTAJ - tym razem jest ich dziewiętnaście - wierszy składających się na nowy tom autorki "Soli". Będzie on miał premierę 27 stycznia w krakowskiej Operze, a esej Mariana Stali, który zostanie tam wygłoszony, wydrukujemy w "Tygodniku". Poniżej tylko garść uwag wiernego czytelnika i wielbiciela tej poezji.
D

Dziewiętnaście małych traktatów o naszym byciu tutaj, w zawieszeniu pomiędzy rozległą, pełną tajemnic, dramatów, minionego bólu i trwającego wciąż w okruchach piękna przeszłością a niewiadomą przyszłością. Pomiędzy pamięcią, która jest fundamentem naszego świadomego istnienia i która coraz natarczywiej chce przejąć nad nami władzę, a instynktem życia. "Chce, żebym żyła już tylko dla niej i z nią. / Najlepiej w ciemnym, zamkniętym pokoju, / a u mnie ciągle w planach słońce teraźniejsze, / obłoki aktualne, drogi na bieżąco".

Te wiersze, choć przecież tak przenikliwie pokazują naszą rzeczywistość w całej jej złożoności i tak współczująco umieją zbliżyć się do ludzkiego dramatu i niezawinionego cierpienia - przypominam drukowany kiedyś w "Tygodniku" wiersz "Identyfikacja" - mimo wszystko niosą pocieszenie, pomagają godzić się ze światem. Na pewno nie jest on -...

4243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]