Reklama

Między istnieniem a nieistnieniem

Między istnieniem a nieistnieniem

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Dwanaście lat po Końcu i początku, trzy lata po Chwili, 30 listopada pojawi się nowa książka poetycka Wisławy Szymborskiej. Wkrótce napisze o niej szerzej Marian Stala, ale wydarzenie tej rangi powinno się już teraz choćby odnotować.
Z

Z premedytacją starałem się jak najdokładniej określić miejsce tego wydarzenia w czasie, bowiem czas właśnie i nasze w nim bycie, przygodne i chwilowe, przygoda człowieczego istnienia, są najważniejszym tematem “Dwukropka". Zaledwie siedemnaście czy raczej, w tym przypadku, aż siedemnaście wierszy, ułożonych tak, że wzmacniają się wzajemnie, korespondują ze sobą, nawiązują też dialog z utworami, które pamiętamy z “Chwili" (“Właściwie każdy wiersz / mógłby mieć tytuł »Chwila«" - czytamy w wierszu, który “Dwukropek" zamyka).

“O czym będą pisały / nazajutrz gazety" - zastanawiała się w poprzedniej książce poetka, sporządzając “spis pytań, / na które nie doczekam się już odpowiedzi". “Spis" znalazł swój ciąg dalszy w wierszu “ABC" (“Nigdy już się nie dowiem, / co myślał o mnie A."), a dzień, którego już nie przywitamy, powraca teraz w “Nazajutrz - bez nas", gdzie...

6244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]