Reklama

Raj utracony

Raj utracony

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Jakub Mortkowicz to nie tylko wielki polski wydawca, ale także mój dziadek. Umarł, nim się urodziłam, i był dla mnie tylko legendą, co oddala i onieśmiela. Ale od przeszło roku zaczął się często pojawiać w moim życiu.
2

26 lutego 2004 roku w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie otwarto wystawę zatytułowaną “Pod znakiem kłoska - stulecie założenia wydawnictwa Jakuba Mortkowicza". Realizatorka wystawy pani Danuta Bromowicz zgromadziła ogromną ilość książek, reprodukcji, listów, dokumentów. Odtworzyła nawet kantorek wydawcy, ustawiając na starym biurku przyniesioną z domu własną secesyjną kasę i inne sprzęty z epoki. W staroświecką maszynę do pisania wkręcony został list Mortkowicza do Władysława Orkana z 2 czerwca 1914, donoszący, że na adres “Poręba Wielka, poczta Niedźwiedź, Galicja" wysłano 600 koron jako honorarium za “Nowele" i “Kostkę Napierskiego".

Nowa sala wystawowa Biblioteki zamieniła się na chwilę w raj utracony przedwojennych inteligenckich czasów. Aż dziw, ile skarbów edytorskich pomieściły biblioteczne gabloty, a znalazła się w nich tylko cząstka...

13463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]