Reklama

Fałszywe papiery

Fałszywe papiery

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Mam w domu dwa niewielkie formularze z nadrukiem: "Zgłoszenie nowego adresu miejsca zamieszkania. Gmina m. Kraków. Szesnastego marca 1945 roku moja matka odpowiedziała na pytania zawarte w urzędowych rubrykach. Miesiąc później to samo zrobiła moja babka.
W

Wiarygodność danych potwierdziły własnoręcznymi podpisami. Jedna jako Anna Olczak, z domu Maliszewska. Druga jako Julia Olczakowa, z domu Wegner. Dane były nieprawdziwe. Podobnie jak nazwiska, którymi się podpisały. Prawdziwy był tylko zawód matki - literatka. I miejscowość, z której przybyły: wieś Leszczyna, powiat Bochnia.

Nie musiały się już ukrywać. Niemcy uciekli z Krakowa. Wojna dobiegała końca. Ludzie, którzy w Krakowie zorganizowali schronienie dla pisarzy-wojennych rozbitków, wiedzieli, że mają do czynienia z córką i żoną wydawcy Jakuba Mortkowicza. Ale personalia w meldunkowych drukach musiały się zgadzać z tymi, które widniały w osobistych dokumentach. A dokumenty obu pań były fałszywe.

Prowadzący meldunki stwierdził, że wyżej wymienione osoby zamieszkały w Domu Literatów Polskich przy ulicy Krupniczej 22, w lokalu nr 6. Oznaczało...

10811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]