Ładowanie...
Racja bez ratio
W noworocznym numerze „TP” ukazała się polemika Michała Bilewicza z prof. Ireneuszem Krzemińskim, broniącym prawa naukowców do pracy na kilku uczelniach. W zgrabnym chwycie retorycznym Bilewicz zwrócił się bezpośrednio do czytelników, podkreślając, że jako płatnicy podatków są niejako pracodawcami osób, o których mowa. Ale zapomniał dodać, że również pracownicy naukowo-dydaktyczni płacą podatki, a więc generują swój fundusz płac. Pomijając to drobne przeoczenie, należy jednak zadać pytanie, dlaczego badacze pracują na kilku uczelniach i czy rzeczywiście nie powinni tego robić.
Autor tekstu „Nauki aspołeczne” zakłada jako rzecz zrozumiałą samą przez się, że relacje między pracownikiem naukowym a pracodawcą oraz między samymi uczelniami są podobne do tych, jakie panują w korporacjach i między nimi. Stąd właśnie uniwersytety, akademie, szkoły wyższe to dla niego „rynek usług...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]