Reklama

Rachunki prawdopodobieństwa, rachunki sumienia

Rachunki prawdopodobieństwa, rachunki sumienia

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Liczący sobie prawie 40 lat cykl "Opowieści moralnych" Erica Rohmera nie stracił nic z gorzkiej mądrości ani pikantnego wdzięku. Francuski mistrz pokazał, jak hołdując niby-żelaznym zasadom, lubimy wykorzystywać je w rozmaitych, przede wszystkim erotycznych strategiach.
Kadr z filmu „Kolekcjonerka” /fot. Cinemax
A

Adrien, młody antykwariusz z filmu "Kolekcjonerka", poznaje podczas wakacji w śródziemnomorskiej posiadłości wyzwoloną nastolatkę, która z powodzeniem "kolekcjonuje" męskie trofea. Potępiając z moralną i intelektualną wyższością jej naganne prowadzenie się, bohater tylko pozornie próbuje ocalić godność dziewczyny - bo tak naprawdę sam rozpaczliwie zmaga się z własną namiętnością i potencjalną zdradą chwilowo nieobecnej narzeczonej. Grany przez Jeana-Louisa Trintignanta samotny inżynier z "Mojej nocy u Maud" jako gorliwy katolik upatrzył sobie na przyszłą żonę anielską Françoise. Ale stoi za tym chłodna kalkulacja życiowego asekuranta, który boi się pójść za głosem serca, uciekając się do rachunków prawdopodobieństwa i jałowych polemik z Pascalem. Bohater "Miłości po południu", kuszony perspektywą gorącego romansu, wybierze ostatecznie domowe pielesze - z miłości jednak czy...

2716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]