Reklama

Rachab wszetecznica

Rachab wszetecznica

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Bóg nakazał Mojżeszowi, by sobie mężnie poczynał. Odwaga ma tu dwa wymiary.
P

Pierwszy związany jest z wojną, walką, siłą fizyczną, sprytem. Drugi ma już czysto religijny charakter. Znajomość i praktykowanie praw Mojżesza jest kluczem do zwycięstwa i do odebrania ziemi obiecanej. Wiara musi być odważna. Jozue słyszy wezwanie: „Nie odstępuj zakonu tego od ust twoich” (Joz 1, 9). Jozue ma żywić się, smakować Torę tak, by stała się jako pokarm duszy częścią jego wewnętrznego ja. Usta wskazują też na nakaz mówienia, nauczania, głoszenia praw.
Wojownik ma dzień i noc medytować nad prawem (dzisiaj nakaz ten dotyczy wszystkich żydów). Bez tego cała wyprawa wojenna traci swoje uprawomocnienie. Jozue ma prowadzić wojnę z nakazu Najwyższego, a nie po to, by jeden naród pokonał inny. W ten sposób do naszego myślenia politycznego wkroczyła idea wojen religijnie uzasadnianych (krucjaty, intifada), do której odnosimy się z najwyższym niepokojem. Bóg obiecał wodzowi...

3208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]