Reklama

Ładowanie...

Quo vadis? Do Europy!

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W dyskusji wokół referendum akcesyjnego dominuje przekonanie, że o wyniku głosowania może przesądzić stanowisko Kościoła. Tymczasem Konferencja Episkopatu Polski nie powie jednoznacznie „tak” bądź „nie”.
K

Kościół nie może nakazać wiernym, jak powinni głosować w sprawie akcesji; członkostwo w polityczno-ekonomicznych strukturach europejskich nie jest sprawą wiary ani wyborem z dziedziny moralnej nauki Kościoła. Z głosowania „za” albo „przeciw” Unii nie trzeba się będzie spowiadać. Można jednak postawić pytanie: czy biskupi nie mogą zaapelować do wiernych, by opowiedzieli się za wejściem ich kraju do UE?

Zdradzeni przez biskupów

Niedawno katoliccy biskupi Litwy wydali list pasterski, w którym wezwali rodaków do głosowania za akcesją do Unii. „Nie mamy dziś innego wyboru, jak tylko stać się częścią zjednoczonej Europy” - napisali hierarchowie. Ich zdaniem Litwa od wieków należy do Europy - w planowanym na 10 i 11 maja referendum „trzeba tylko głośno stwierdzić, że chcemy w niej pozostać”.

Czy można oczekiwać tak czytelnej deklaracji ze strony...

18737

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]