Reklama

Ładowanie...

Pytanie o śmierć

Pytanie o śmierć

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Należę zapewne do najmłodszych czytelników “TP", bo mam zaledwie 18 lat. Bardzo podobała mi się “Kompletna i krótka metafizyka" prof. Leszka Kołakowskiego (“TP" nr 43/04) i ciągle jestem pod wrażeniem tego tekstu. Mam jednak pewną wątpliwość. Jak dom naszego człowieczeństwa może być wsparty na filarze Śmierci, która oznacza koniec Życia? Wszak człowieczeństwo to w istocie życie - nasza codzienność, miłość, prawość, ład. Oczywiście zaliczamy do codzienności Czas jako to, co usprawiedliwia przemijanie i kruchość rzeczy. Ale czy Śmierć można zaliczyć do podstaw naszego życia tak, jak Boga?
T

Trapi mnie to niepomiernie.

WANDA DITTRICH

Miła, acz nieznajoma Wando,

Dziękuję za list i wyjaśniam, jak rzecz rozumiem. Ponieważ śmierć nieuchronnie dotyka nas wszystkich, nie możemy o niej zapomnieć ani jej usunąć z pola naszej interesowności. Człowiek, jak wielki filozof powiadał, jest bytem-ku-śmierci, i ona współ-określa naszą egzystencję. Jest przeto stosowne, by zaliczyć ją do filarów naszego życia, chociaż jest końcem, a nie częścią. Ale pamiętanie o niej jest z pewnością bardzo ważną częścią naszego życia.

Najlepsze pozdrowienia

LESZEK KOŁAKOWSKI (Oxford)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]