Reklama

Pytanie o pamięć

Pytanie o pamięć

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Instytut "Tertio Millennio" tworzy projekt pt. "Medialne Archiwum Jana Pawła II", zakrojony na szeroką skalę zapis wspomnień wszystkich osób związanych z Karolem Wojtyłą. Nagrano ich już parędziesiąt, powinno być co najmniej kilkaset. A świadków przecież z każdym rokiem ubywa, i to jest powód troski, o której szczerze mówi szef Instytutu, o. Maciej Zięba. Trzeba zdążyć, ale także trzeba podołać zabezpieczeniu środków na to jakże ważne świadectwo.
P

Patrząc na pierwszą płytę z uzyskanymi już zapisami, nie mogę oprzeć się wspomnieniom z najtrudniejszych dni z Janem Pawłem przeżywanych: kiedy odchodził. Wszyscy chcieliśmy być wtedy jak najbliżej niego, wdzięczni kamerom i sprawozdawcom za każdą godzinę przekazu. Ileż wtedy dostaliśmy: świadectwo cierpienia, znaki kontaktu już prawie niemożliwego do przekazania, a jednak istniejącego. Ale w pewnym momencie przyszło zrozumienie, że nie wolno nam przekroczyć pewnej granicy. Zostaliśmy pod jego oświetlonym oknem, już tylko ze wspólną modlitwą, bez prawa do przekazu, który daje obecność. Ta właśnie asceza, wycofanie uprawnień, pokazały nam wówczas to, co najważniejsze.

Myślę więc sobie, że i teraz każdy wspominający swoją przyjaźń z Karolem Wojtyłą zatrzymuje się na pewnej granicy, poza którą pozostaje prawdziwa tajemnica daru tej przyjaźni. Jest bowiem tak, że...

2749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]