Reklama

Nietakt kanap

Nietakt kanap

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Tadeusz Sławek, filozof: Jeżeli czynimy z uczuć sprawę publiczną, to mieszamy porządki: przenosimy je do sfery, która z natury nie toleruje tajemnic. Uczucia rozgrywane publicznie stają się urazami i resentymentami.
Fot. GETTY IMAGES
P

PIOTR MUCHARSKI: Brzydzisz się mówić o tej historii?
TADEUSZ SŁAWEK: Myślę, że ,,obrzydzenie” nie jest w tym przypadku dobrym słowem, choć – owszem – przy tej okazji można by omówić sprawę wstrętu, jako pewnego rodzaju wstrząsu, który musi nastąpić po to, żeby człowiek rozpoznał świat i swoje miejsce w świecie. Tak twierdził Nietzsche: trzeba doznać wstrętu, żeby poznać, na co cię stać, a na co nie stać – to podstawa.
Abstrahuję więc na wstępie od konkretnych osób, które są w tę historię uwikłane. Chcę uszanować ich prywatność, choć sami ją naruszyli, a poza tym interesuje mnie zjawisko traktowane jako ważny dokument miejsca i kulturowej sytuacji, w której jesteśmy. W tym sensie mamy nawet obowiązek o tym mówić.
My też nie chcemy, żeby odsłaniały się przed nami kulisy czyjejś prywatności.
Ale „g... już wpadło...

14804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]