Reklama

Ptaki powrotne

Ptaki powrotne

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Co dziesiąty młody Polak po doktoracie przebywa za granicą. Czy mają po co wracać?
H

Homing w języku biologii oznacza dążenie ptaków wędrownych do powrotu tam, gdzie się urodziły. Zdolność lotu do pierwszego gniazda.

Mus

Joanna Kufel, fizyk z wykształcenia, dziś profesor biologii, wyfrunęła z Polski w 1989 r. Na uczelni panował marazm. Co mógł zrobić młody pasjonat z perspektywą dożywotniego zastygnięcia w akademickim muzeum figur woskowych? - Mógł się powiesić albo uciec - mówi Joanna Kufel, wtedy kończąca studia na Uniwersytecie Warszawskim. Uciekało się sposobem chałupniczym. Żadnych "Erasmusów" ani "Koperników" nie było, komputery widywało się w telewizji, więc ręcznie, przez kalkę, na ślepy traf pisało się podania do instytucji naukowych na świecie. Odpowiedzieli ze Szwecji, że zapraszają na letni staż. Stypendium dawali w wysokości ichniego zasiłku dla bezrobotnych - takich pieniędzy Joanna w ...

25513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]