Reklama

Ładowanie...

Ptaki powrotne

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Co dziesiąty młody Polak po doktoracie przebywa za granicą. Czy mają po co wracać?
H

Homing w języku biologii oznacza dążenie ptaków wędrownych do powrotu tam, gdzie się urodziły. Zdolność lotu do pierwszego gniazda.

Mus

Joanna Kufel, fizyk z wykształcenia, dziś profesor biologii, wyfrunęła z Polski w 1989 r. Na uczelni panował marazm. Co mógł zrobić młody pasjonat z perspektywą dożywotniego zastygnięcia w akademickim muzeum figur woskowych? - Mógł się powiesić albo uciec - mówi Joanna Kufel, wtedy kończąca studia na Uniwersytecie Warszawskim. Uciekało się sposobem chałupniczym. Żadnych "Erasmusów" ani "Koperników" nie było, komputery widywało się w telewizji, więc ręcznie, przez kalkę, na ślepy traf pisało się podania do instytucji naukowych na świecie. Odpowiedzieli ze Szwecji, że zapraszają na letni staż. Stypendium dawali w wysokości ichniego zasiłku dla bezrobotnych - takich pieniędzy Joanna w ...

25513

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]