Reklama

Pszczela apokalipsa

Pszczela apokalipsa

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Coraz więcej naukowców próbuje wyjaśnić zagadkę ginięcia pszczoły miodnej. Wciąż cicho o losie pozostałych tysięcy gatunków pszczół. Czy jest szansa na ich uratowanie przed zagładą?
Fot. BNPS / IBERPRESS / EAST NEWS
H

Hipotez przybywa z każdym miesiącem. Najlepsze czasopisma naukowe świata wprost prześcigają się w publikacji prac, które opisują przyczyny wymierania pszczół. Rozgłos sprawie nadali pszczelarze amerykańscy, którzy w 2006 r. ogłosili coś na kształt stanu klęski żywiołowej. W ich pasiekach nagle znikały całe rodziny pszczele, pozostawiając samotne matki i opuszczone larwy. Zjawisko ochrzczono angielskim mianem „Colony Collapse Disorder”, co tłumaczy się jako „syndrom ginięcia pszczelich rodzin” lub „zespół masowego ginięcia pszczół”.

MUCHÓWKA, ROZTOCZ, WIRUS, PESTYCYD

Tak straszna nazwa aż się prosiła, by znaleźć dla niej jakiegoś krwiożerczego sprawcę. Z pewnością nie dało się pod tę kategorię podciągnąć roztocza, który już w samej swojej nazwie – Varroa destructor – nosi zapowiedź zniszczenia. On jednak broi już od kilkudziesięciu lat. Przeskoczył na...

9928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]