Reklama

Pseudokontrola pseudoefedryny

Pseudokontrola pseudoefedryny

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Ogólnodostępne leki z pseudoefedryną hulają po polskim rynku bez ograniczeń: podziemne laboratoria pozyskują z nich narkotyki, nastolatki zbijają wagę, a studenci uczą się do sesji. Popyt wykorzystują niektóre apteki, robiąc wątpliwe etycznie interesy.
Rys. Mateusz Kaniewski
J

Jeden z najpopularniejszych, ogólnodostępnych leków zawierających pseudoefedrynę - używany głównie w infekcjach gardła i nosa - sudafed sprzedaje się w Polsce z roku na rok lepiej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że niektóre apteki sprzedają po kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy opakowań specyfiku miesięcznie. Dzieje się tak mimo alarmów inspektorów farmaceutycznych w niektórych województwach, którzy po otrzymaniu sygnałów o zwiększonym obrocie środków oraz ich pozamedycznym użytkowaniu zalecili aptekom ograniczenie sprzedaży leków pojedynczym klientom do kilku opakowań.

To, jak skuteczne okazały się te rekomendacje, pokazują przykłady aptek z południa Polski, gdzie sprzedaż środków takich jak sudafed osiąga najbardziej alarmujące rozmiary. To między innymi efekt różnicy w prawodawstwie polskim i czeskim: za południową granicą sprzedaż...

19653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]