Reklama

Przyszłość Opla: pomiędzy niebem a piekłem?

Przyszłość Opla: pomiędzy niebem a piekłem?

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Bankrutujący amerykański General Motors pociągnął w przepaść Opla, swoją firmę-córkę. Mimo to dla Opla jest nadzieja: o przejęcie niemieckiego koncernu ubiega się kilku inwestorów.
P

Pierwszy kandydat, włoski Fiat, chce przejąć całego Opla i nie zamykać żadnego zakładu na terenie Niemiec. Drugi oferent, kanadyjsko-austriacka Magna, produkująca podzespoły do aut, chciałaby objąć 20 proc. udziałów, a kolejne 31 proc. mieliby przejąć Rosjanie współpracujący z Magną: moskiewski Sberbank i Gorkowskij Automobilnyj Zawod. Razem dałoby im to większość.

A co byłoby lepsze dla Opla? Wielu ekspertów wskazuje, że w zglobalizowanej branży samochodowej w przyszłości liczyć będzie się jedno: wielkość. A więc Fiat? Tym bardziej że koncern z Turynu przejął właśnie upadającego amerykańskiego Chryslera. Gdyby przejął też Opla, stałby się numerem dwa w świecie - po Toyocie. Ale Fiat ma długi i zamierza po ewentualnej fuzji z Oplem zlikwidować w ramach oszczędności 18 tys. miejsc pracy. Mimo to szef Fiata Sergio Marchionne, który lobbuje w Berlinie za "...

2572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]