Reklama

Ładowanie...

Przewodnik po kościelnym majątku

28.08.2012
Czyta się kilka minut
Biskupi przyjęli „Instrukcję o zarządzaniu materialnymi dobrami Kościoła” – dokument, który ma pomóc diecezjom przygotować się do nowych zasad finansowania.
C

Czas goni. Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie przyszłości finansowania Kościoła, lecz im bliżej prawdopodobnej likwidacji Funduszu Kościelnego, tym pilniejsze staje się dla hierarchów uporządkowanie finansów. Dziś trudno nawet ocenić, co jest, a co nie jest majątkiem Kościoła. Oprócz tego administrowanego bezpośrednio przez diecezje, składają się nań m.in. dochody stowarzyszeń, fundacji oraz firm prowadzonych przez duchownych. Biskupi diecezjalni – z reguły niechętnie mówiący o pieniądzach – nie przyznawali dotąd, że w rzeczywistości nie mieli nad tą sferą pełnej kontroli.

ŚWIECCY TEŻ BĘDĄ DECYDOWAĆ

Ma to zmienić dokument, który zatwierdzono 25 sierpnia podczas spotkania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze. Przez ostatni rok pracował nad nim zespół pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. W jego skład wchodzili przedstawiciele 14 polskich...

3869

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]