Reklama

Przepustka?

Przepustka?

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Wierzę, że książka przetrwa. Nie jest to wiara naiwna, choć w miejscach, gdzie przez lata były moje ulubione księgarnie, dziś są sklepy z butami albo banki.
C

Co z nami będzie, kiedy przestaniemy czytać książki? Zgroza! Tę ponurą wizję ukazuje Grzegorz Jankowicz. Pocieszam się, że zawsze jednak będzie jakaś reszta, pielęgnująca kulturę fotela i lampy, nałogowców, "czytomanów", którzy nie powiększą grona leniwców igrających z przyciskami pilota, którzy nad wpatrywanie się w telewizyjny ekran przedkładać będą magię lektury, obrazy powstające pod jej wpływem w głowie nad scenerię studia, ciszę przerywaną szelestem przewracanych kartek nad inwazyjny jazgot przetworzonych elektronicznie głosów płynących z głośnika. Jestem z powołującymi się na doświadczenie kina, którego wbrew ponurym prognozom telewizja jednak nie zdusiła, i wierzącymi, że książka przetrwa. Co więcej, książka zagrożona będzie walczyć (już walczy) o to, by wzrok przyciągać, kusić i zachwycać na pierwszy rzut oka.

Nie jest to wiara naiwna, bo choć (...

4285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]