Reklama

Przegrany uśmiechnięty

Przegrany uśmiechnięty

17.07.2018
Czyta się kilka minut
To niezwyczajny kandydat na ołtarze: społecznik, polityk, wizjoner. Papież zatwierdził właśnie dekret o heroiczności cnót byłego burmistrza Florencji Giorgia La Piry.
Giorgio La Pira, Florencja, lata 60. SERGIO DEL GRANDE / MONDADORI / GETTY IMAGES
J

Jeszcze przed świtem budzą go dzwony bijące na jutrznię. Cela numer 6 jest ciasna, ale okna wpuszczają dużo światła. Umeblowanie bardzo skromne: łóżko i biurko z krzesłem. Szafa jest zbędna, bo ma jedno ubranie, a też przyzwyczaił się do chodzenia na bosaka. Zapisuje w kalendarzu, że ma kupić płaszcz, bo ostatni znów oddał ubogiemu. Wybiega z klasztoru przy bazylice św. Marka. Dziś czeka go pracowity dzień. Znów będzie próbował wprowadzić pokój.

Giorgio La Pira, człowiek-paradoks. Żyje jak mnich, a jest prezydentem jednego z największych miast we Włoszech. Posiada wielu przyjaciół, lecz wybrał samotność. Sycylijczyk z krwi i kości, ale sercem z Florencji. Jest niewielkiej postury, ale energii ma za dwóch. Dużo gestykuluje, mówi szybko, ale nie chaotycznie. Bije od niego zdecydowanie, pasja i... no właśnie. Miłość do ludzi? Marzycielstwo? A może po prostu świętość? Dla...

13079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]