Reklama

Przedwczesna rewolucja

Przedwczesna rewolucja

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Masowy protest Chińczyków - taki jak 20 lat temu na placu Niebiańskiego Spokoju - dziś nie ma szans się powtórzyć.Choćby dlatego, że gros postulatów z 1989 r. zostało spełnionych.
S

Słyszę strzały. Tragedii, która zaszokuje świat, nie udało się powstrzymać" - tak zapisał w swoich notatkach 4 czerwca 1989 r. Zhao Ziyang. Ówczesny "umiarkowany" gensek Komunistycznej Partii Chin, został odsunięty od władzy i osadzony w areszcie domowym.

Wykładnia oficjalna

Jego wydane właśnie (pośmiertnie) wspomnienia nie wnoszą wiele nowego do historii tego, co wydarzyło się 20 lat temu w Pekinie. Ale odsłanianie "sensacyjnych" kulis tragedii należy do rytuału obchodów kolejnych rocznic pacyfikacji protestu. Mieszkańcy Hongkongu czuwają przy świecach. W petycji do rządu "Matki Tiananmen" proszą o zmianę oficjalnej oceny tamtych wydarzeń i uznanie, że ich zabici wtedy synowie i córki byli patriotami, a nie kontrrewolucjonistami. Obrońcy praw człowieka apelują o zwolnienie z więzień ostatnich uczestników protestów -...

10007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]