Reklama

Ładowanie...

Przecieramy szlak

12.10.2015
Czyta się kilka minut
Dr Chrościńska-Krawczyk, neurolog dziecięcy: Zawsze zaczynało się od „eksperymentu”. Zmierzamy do tego, żeby za parę lat leczenie komórkami macierzystymi było standardem.
Dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk, Lublin, wrzesień 2015 r. Fot. Michał Kuźmiński
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI, ŁUKASZ LAMŻA: Co Pani właściwie przed chwilą robiła?

DR MAGDALENA CHROŚCIŃSKA-KRAWCZYK: Dzisiaj w naszym szpitalu odbyło się kolejne podanie komórek macierzystych. Eksperyment leczniczy, który prowadzimy od roku, polega na dożylnym podaniu dzieciom z porażeniem mózgowym lub autyzmem mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzących ze sznurów pępowinowych, z tzw. galarety Whartona. Przygotowuje je dla nas Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) w Warszawie.

Co jest dziś standardową terapią w przypadku dziecięcego porażenia mózgowego?

Rehabilitacja plus leki, które np. pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe. Tymczasem terapia komórkami macierzystymi ma doprowadzić do regeneracji ośrodkowego układu nerwowego. Nie powiem panom, jak to się dzieje...

Właśnie chcieliśmy o to zapytać...

8357

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]