Reklama

Proste pytania bez odpowiedzi

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Autor tej książki rozmawia z dziećmi ocalonych z Holokaustu.
Z

Zadaje proste pytania. Jesteś szczęśliwy? Rodzice się kochali? Jak wyglądała wasza codzienność? Każda z tych historii ma swój jednostkowy stygmat. Wspólne jest jedno: przeszłość wsysa w siebie teraźniejszość, definiuje jakość relacji. Grynberg pokazuje, że ocalenie jest terminem umownym, bo z tych dwudziestu czterech historii nikt tak naprawdę nie wyszedł cało. Najtrudniej mają ci, którzy po traumie nie znaleźli w sobie miejsca na przyjęcie nowego życia, i ich najbliżsi. Są niezdolni do zdrowych uczuć, kochania, radości – wartości wyznaczających horyzont sensu.
Mikołaj Grynberg miał być tym w czepku urodzonym – jego rodzice przetrwali pożogę, nie uwikłali syna w swoje traumy. Jednak traumy poprzenosiły się na niego same. Bo dwudziestym piątym bohaterem „Oskarżam Auschwitz” jest sam Grynberg. Porozrzucał w tych dialogach z Żydami z różnych stron świata okruchy własnego,...

1048

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]